Tamy wodne: Bin el Ouidane i Ahmed el Hansali

W Maroku od roku 1920 wybudowano 130 tam wodnych a 14 kolejnych jest w budowie. Służą one produkcji energii elektrycznej, magazynowaniu słodkiej wody pitnej oraz irygacji przyległych terenów rolniczych.

Bin el Ouidane znaczy w języku Berberów “między rzekami”. Leży w Atlasie Wysokim i jest, jak dotąd, najwyższą tamą w kraju – jej wysokość wynosi 133 m. Została skonstruowana na rzece El Abid, na wysokości 810 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 37km2. Jest niezwykle pięknym zbiornikiem wodnym, otoczonym przez wzgórza Atlasu Wysokiego. Ziemia wokoło ma kolor głębokiej ochry. Rosną na niej gaje oliwne oraz dęby korkowe. Lazurowa woda pięknie kontrastuje z tym otoczeniem a śpiewające ptaki i bzyczące owady dopełniają wrażenia jakby to był kawałek raju na ziemi.

W ostatnich latach przy tafli wody powstało kilka luksusowych hoteli – spa, w których można odpocząć i doświadczyć dobrodziejstw odnowy biologicznej i duchowej a także spróbować sportów wodnych. Oprócz tego Bin el Ouidane jest bogato zarybione a wyławiane okazy karpi przyprawiają o zawrót głowy miłośników wędkowania.

Bin el Ouidane leży niedaleko Wodospadu Ouzoud. Szkoda byłoby go nie zobaczyć, będąc tak blisko. Sami zobaczcie jak malownicze jest to miejsce:

Tama i zbiornik wodny Ahmed el Hansali leży na rzece Oum er-Rbia w pobliżu miejscowości Kasba Tadla i jest również bardzo malowniczy:

Reklamy