Wycieczka do Meknes, Moulay Idriss i Volubilis

Dziś zabierzemy Was w jednodniową podróż do 3 niezwykłych miejscowości: Meknes, Moulay Idriss i Volubilis. Ich szczegółowy opis i więcej zdjęć znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładkach miasta i album. Tutaj opiszemy Wam jak wygląda taka wycieczka.

Wyjeżdżamy z Fezu około 9:00 rano. Podróż do Meknes trwa mniej więcej półtorej godziny. W sułtańskim mieście Moulaya Ismaila spędzamy kilka godzin, zwiedzając m. in: główny plac el-Hedim z najpiękniejszą bramą miasta – Bab el Mansour, plac Lalla Aouda, starą medynę (spacer jedną z ulic), mauzoleum Moulaya Ismaila, Heri es-Souani – stajnie i spichlerze sułtańskie z innowacyjnymi na owe czasy rozwiązaniami architektonicznymi oraz pobliski otwarty basen Agdal. Chętni mogą zwiedzić muzeum w Dar Jamai z kolekcją strojów, biżuterii i broni z regionu. Mieści się ono w pięknym, tradycyjnie dekorowanym budynku z XiX wieku. Pobyt w Meknes zazwyczaj kończymy lunch’em w jednej z restauracji na placu el-Hedim.

Następnym przystankiem jest Moulay Idriss – święta wioska, położona 30 km na północ od Meknes, na zboczu 2 wzgórz. W Moulay Idriss został pochowany pierwszy islamski sułtan Maroka. To święte miejsce jest oczywiście zamknięte przed „niewiernymi”, o czym informuje napis i poprzeczna belka przed dziedzińcem. Na mauzoleum i wioskę można natomiast popatrzeć z góry. W tym celu należy się wdrapać krętymi uliczkami i ciągiem schodów na punkt widokowy (niewtajemniczeni pobłądzą 😉 ), z którego rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Następnie można znaleźć kolejną atrakcję architektoniczną – jedyny w Maroku, cylindryczny minaret z inskrypcją z sury koranu, wykonaną z biało-zielonej mozaiki. Po drugiej stronie góry znajduje się wąwóz z rzeką. Można tam się wybrać na spacer. Jakiś kilometr za centrum, w dole rzeki bije gorące źródło, w którym można się wykąpać (jedynie mężczyźni!). Widoki są piękne a przyroda relaksująca. Inną, wartą zobaczenia, atrakcją jest bardzo dobrze zachowany akwedukt rzymski, stojący na tejże rzece na samym końcu wioski. Najlepiej dojechać tam samochodem.

Kolejnym punktem programu są dobrze zachowane ruiny rzymskiego miasta z II i III wieku n.e. – Volubilis. Wielu podróżników jest zadziwionych ich istnieniem. Nie każdy wie, że imperium rzymskie dotarło aż tutaj. W Volubilis spędzamy około 1,5 godziny, co w zupełności wystarczy na zobaczenie wszystkich dobrze zachowanych budowli i ich fragmentów a przede wszystkim spektakularnych mozaik. Zwiedzanie przeważnie kończymy w typowo marokańskim barze, usytuowanym przy parkingu, na czymś zimnym do picia. Teren Volubilis jest mocno nasłoneczniony, dlatego zwiedzanie może być męczące – nakrycie głowy i woda – obowiązkowe!

Około 30 km od Fezu znajduje się tama i zbiornik wodny Sidi Enchahed (idea tam w Maroku została przedstawiona tutaj). Zatrzymujemy się tu na krótką sesję fotograficzną. Miejsce jest piękne, kolory wody i ziemi zmieniają się wraz z porami roku i kątem padania promieni słonecznych. Zresztą sami zobaczcie:

Zapraszam wszystkich do kontaktu z nami przy okazji wizyty w Fezie. Być może wybierzemy się na wspólną wyprawę a może jedynie wypijemy herbatę miętową w jednym z barów medyny. Podróżnicy, którzy byli już ze mną bądź Nour’em na takiej wycieczce, są przeważnie bardzo zadowoleni ;). O innych wycieczkach z Fezu przeczytacie w dziale: wycieczki fakultatywne. Dłuższe wycieczki opisane zostały w dziale: elastyczne moduły wycieczkowe. Zapraszam słonecznie!

Agata

Bab Africa Travel