Sidi Ifni

Sidi Ifni (tamazight: ⵙⵉⴷⵉ ⵉⴼⵏⵉ, hiszp. hist. Santa Cruz del Mar Pequeño; arab. سيدي إفني) jest miastem położonym w południowym Maroku, w prowincji Tiznit, około 170 km na południe od Agadiru, na wybrzeżu oceanu Atlantyckiego. Jego nazwa pochodzi od marabuta (świętego), pochowanego w tym rejonie, jest też poetycko nazywane „atlantycką bramą Sahary”. Podstawowe zajęcie ludności miasta to rybołówstwo, produkcja oleju i rzemiosło. W północnej jego części znajduje się jednostka wojskowa.

Miasto leży dość daleko od głównych turystycznych szlaków, dlatego nie jest licznie odwiedzane. Wielu podróżników odwiedza Sidi Ifni przy okazji pobytu na pobliskiej plaży Legzira lub przejeżdża przez miasto w drodze do Sahary Zachodniej. Kolejna grupa to niewątpliwie miłośnicy surfingu – ocean Atlantycki oferuje w mieście i w pobliżu dogodne warunki do uprawiania tego sportu.

Sidi Ifni jest malowniczo położone na klifie i posiada dość ciekawą architekturę kolonialną w stylu art deco hiszpańskiego z lat 30-tych XX wieku, wymieszanego ze stylem mauretańskim. Najważniejszymi zabytkami miejscowości są: pałac królewski (dawna rezydencja gubernatora), kościół oraz ratusz z wieżą zegarową i latarnia morska w porcie. Najlepszą atrakcją naturalną jest pobliska plaża Legzira, opisana przez nas kilka postów wstecz na niniejszym blogu.

Miasto założyło i zamieszkuje plemię Berberów, zwane Ait Baamran wymieszane obecnie z ludnością arabską. Od średniowiecza miasto bywało często w posiadaniu Hiszpanów, którzy z tego miejsca strzegli drogi morskiej na Wyspy Kanaryjskie. Znane było wtedy pod nazwą: Santa Cruz del Mar Pequeño. Od tego czasu kilkakrotnie przechodziło pod panowanie Marokańczyków, ostatni raz w roku 1958.

W Sidi Ifni panuje dość senna, prowincjonalna atmosfera, która ożywa podczas niedzielnego suku. Można na nim nabyć dosłownie wszystko. Gratką są wielkie, kilkumetrowe kolorowe chusty, stanowiące okrycie wierzchnie tutejszych kobiet (zdjęcia poniżej), zastępujące dżellabę. Suk jest świetnym miejscem aby zaobserwować panującą modę, zwyczaje i nabyć ciekawe, oryginalne wyroby regionalne.

Zapraszam Was do obejrzenia albumu ze zdjęciami Sidi Ifni. Być może zapragniecie zobaczyć je na żywo? Marhaban!

Bab Africa Travel

Reklamy