Baśniowe krajobrazy Tafraoute

Miejscowość Tafraoute leży około 180 km na południe od Agadiru i Taroudant, w sercu pasma Anty Atlasu, w żyznej dolinie Ameln. Tym, czym się wyróżnia są malownicze granitowe wzgórza, wyglądające jak gigantyczne głazy, mieniące się kolorami różu, ochry, czerwieni i brązu. Wygląda to trochę tak, jakbyśmy byli w „krainie liliputów” a owe głazy były zwykłymi kamykami z „krainy olbrzymów”. Gotowa sceneria do filmów dla dzieci i niektórych dorosłych ;). A żeby tego było mało – w 1984 roku, belgijski artysta Jean Vérame pomalował kilka głazów farbą w kolorze niebieskim, dodając gdzieniegdzie akcenty czerwone i czarne. Niby nic takiego, ale miejsce to robi niesamowite wrażenie. Przeskalowane kamienie w dziwnych dla natury kolorach, stały się niemałą atrakcją turystyczną, przyciągającą podróżnych na równi z zasobami naturalnymi. Farba z biegiem czasu zaczęła płowieć i odpryskiwać, toteż co kilka lat głazy są na nowo malowane, przy czym kolejni „artyści” dodają coś od siebie – a to nowy kolor (np. zielony, różowy, brązowy) a to nowe pomalowane skały.

Głazy wokół Tafraoute mają nawet własne nazwy. Jest to na przykład: Kapelusz Napoleona, Orzeł, Delfin, Głowa Ludzka, Pasmo – Głowa Lwa, Oko, Pochodnia itp. Nazwy utrwaliły się przez lata a powstały w wyobraźni ludzi, doszukujących się w skałach fantastycznych kształtów. Jak już wspomniałam – bajkowa kraina…

Okolice Tafroute były zamieszkałe już wiele tysięcy lat wstecz. Świadczą o tym ryty naskalne, przedstawiające zwierzęta. Można je znaleźć w pobliżu miejscowości Tazka (słynna gazela), Tirnmatmat i Ukas.

Tafraoute jest wyśmienitym miejscem do trekkingów (po polsku: spacerów ;)), jazdy na rowerze, kładzie lub samochodem 4×4 (są wypożyczalnie) biwakowania na łonie fantastycznej natury (2 czynne przez cały rok campingi), wspinaczki (jest sporo świetnych wzgórz, głazów i skał, na których już są wytyczone trasy i cały czas powstają kolejne) oraz paralotniarstwa (można zaliczyć kurs lub odbyć lot z instruktorem).

Odwiedzając Tafraoute trzeba myśleć o całym regionie. W pobliżu (około 30 km) są wspaniałe wąwozy: Ait Mansour, Assif n’Mouguene, Tizerkine. Oprócz tego w okolicy znajduje się kilka skalnych agadirów (ufortyfikowanych spichlerzy z dawnych czasów), których położenie i architektura przyprawia o zawrót głowy. Są to między innymi: Agadir Amtoudi, Agadir Imchguiguilne, Agadir Tasguent, Kasba Tizourgane. W miejscowości Tazka można zwiedzić tradycyjny berberski dom, który oprócz walorów edukacyjnych, zachwyca swym położeniem i widokami.

Do Tafraoute najlepiej przyjechać wiosną, kiedy soczysta zieleń kontrastuje z czerwienią skał i błękitem nieba. Wtedy kwitną migdały, co sprawia, że baśniowy krajobraz jest jeszcze piękniejszy (choć to wydaje się niemożliwe). Wtedy też odbywa się doroczny Festiwal Migdałów, czyli 3-dniowe święto, pełne zabawy i handlu (wielki suk poświęcony migdałom i nie tylko, koncerty, występy artystów). W żyznej dolinie Ameln, oprócz migdałowców, można zobaczyć drzewa arganowe, gaje oliwne i naturalne gaje palmowe. Mieszkańcy Tafraoute mają liczne sady owocowe i pola uprawne, na których rosną i warzywa i zboże. Z tego się utrzymują, wspomagani przez członków rodzin, którzy w dawnych czasach wyemigrowali „za chlebem” do dużych miast bądź za granicę Maroka.

Rdzenni mieszkańcy okolic to plemiona Berberów, zwane: Chleuch i Ichelḥiyen. Z tego ludu wywodzi się jeden z największych pisarzy kraju – Mohammed Khaïr-Eddine.

Tafraoute jest jedyne w swoim rodzaju. Jest położone dość daleko od głównych szlaków turystycznych, ale tym, którzy tu zawitają, oferuje naprawdę spektakularne widoki. Najlepiej przekonać się samemu. Zapraszamy! Na początek do podróży wirtualnej a następnie do kontaktu z nami – chętnie zaprojektujemy wycieczkę z Tafroute w roli głównej 😉

Reklamy