„Hills have eyes” i inne produkcje filmowe w Maroku

Przy drodze z Ouarzazate (czyt. łar-zazat) do Taliouine stoi sobie opuszczona stacja benzynowa. Łatwo ją ominąć i pojechać dalej, ale my radzimy, by się na chwilę zatrzymać. Stacja „Haven” była bowiem scenografią do filmu pt: „Hills have eyes”, czyli: „Wzgórza mają oczy”. Opis i recenzje filmu znajdziecie na portalu filmweb.pl

Maroko zostało odkryte dla międzynarodowego kina już na początku jego istnienia. W 1897 roku Louis Lumiere nakręcił tu: „Le chevrier Marocain” (Marokański pasterz). W ciągu ponad 100 lat nakręcono w Maroku kilkadziesiąt filmów, z czego większość w studiach Ouarzazate. Powstały tu fragmenty takich produkcji, jak: „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Klejnot Nilu”, „Królestwo Niebieskie” i „Gladiator”. Wszystkie tytuły możecie znaleźć w Wikipedii.

Sława Ouarzazate i całego Maroka jest całkowicie zrozumiała – ponad 300 dni słonecznych w roku, doskonałe światło, niewymagające dodatkowego doświetlania plenerów, gotowe scenografie do filmów historycznych (gliniane kasby, naturalne gaje palmowe, ludzie ubierający się cały czas w szaty podobne do tych sprzed setek lat), świetni i tani rzemieślnicy, którzy w mgnieniu oka potrafią stworzyć piękne detale. To wszystko sprawia, że produkcje kręcone w Maroku są tańsze a efekty są o niebo lepsze, niż jakby były kręcone w studiach Hollywood. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat przeczytacie tutaj.

Jednym z najbardziej znanych miejsc, stanowiących gotową scenografię, jest ksar Ait Ben Haddou, wpisany na listę Unesco. Kiedy zobaczyłam go po raz pierwszy, przeżyłam „déjà vu”. Okazało się, że już go widziałam w jednym z filmów 😉

A teraz zapraszam do galerii, przedstawiającej stację benzynową „Haven”. Eksponaty już wyblakły i są nieco zniszczone, ale cały czas robią wrażenie. Zdjęcia Ait Ben Haddou i Ouarzazate zobaczycie na naszej stronie www.babafrica.com w zakładce album. Po ich obejrzeniu, być może skusicie się na wycieczkę do Maroka – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Zaproponujemy Wam trasę, która zaspokoi potrzebę przygody i odpoczynku oraz dostarczy niezapomnianych wrażeń artystycznych. Marhaban!

Reklamy