Majorelle Garden in Marrakech

Majorelle Garden in english    Le Jardin Majorelle en francais

Ogród Majorelle w Marrakeszu jest zieloną oazą rzuconą pośród rdzawo-czerwonych budynków Ville Nouvelle. Usytuowany jest w pobliżu dworca autobusowego (Gare Routiere) oraz Bab Doukkala i Bab Moussoufa – bram prowadzących na medynę. Spacer po ocienionych alejkach, wśród zieleni roślin, kolorowych donic i świergotu ptaków, daje wytchnienie od zgiełku ulic Nowego Miasta i suków medyny. Niesamowite kolory i kształty natury oraz tworów ludzkich (kobaltowo – żólty dom z akcentami stylu art-deco i arabskiego, fontanny, barwne alejki i donice) przeplatają się, tworząc harmonijną całość i sprawiają, że każdy czuje się tam dobrze a niektórzy mają wrażenie, że trafili do zaczarowanego ogrodu. Jest to jedno z miejsc „must see” w Marrakeszu i, rzeczywiście, jest bardzo popularny wśród zwiedzających (na stronie www nawet jest napisane, iż jest jednym z najcęściej zwiedzanych obiektów w Maroku).

Ogród został założony przez francuskiego malarza Jacques Majorelle (1886-1962) w roku 1923 a udostępniony publiczności w roku 1947. Dla malarza było to wyśnione miejsce do życia, kreowane z sercem przez 40 lat. Używając swojej wyobraźni, przy pomocy architektów, stworzył pracownię, dom i fantastyczny ogród, w którym można zobaczyć kolekcje roślin z całego świata (przywoził je sam, zbierając nasiona i młode rośliny podczas swoich licznych podróży). Jacques Majorelle stworzył w Mieście Ochry miejsce magiczne, które przerosło swoją sławą nawet jego prace malarskie (nota bene, bardzo dobre!!!). Ogród i dom, zwany za jego czasów Villa Bou Saf Saf, są do tej pory charakterystycznym i bardzo oryginalnym punktem na mapie Marrakeszu.

Po śmierci Jacques’a Majorelle, ogród na prawie 3 dekady popadł z zapomnienie i w końcu miał zostać zastąpiony kolejnym hotelem. Na szczęście Yves Saint Laurent i Pierre Berger zakochali się w Ogrodzie Majorelle już w 1966 roku i słysząc, że jest na sprzedaż, zrobili wszystko, by go kupić i zachować. Kupili go w roku 1980 i po drobnych pracach renowacyjnych, zamieszkali w willi, której zmienili nazwę na Villa Oasis. Yves chciał rozwijać koncepcję Jacque’a Majorelle i stworzyć najpiękniejszy ogród na świecie. Jestem pewna, że mu się to udało! Stworzył w ogrodzie automatyczny system irygacyjny, dodał kolejne gatunki roślin, których jest obecnie ponad 300 oraz przerobił dawną pracownię malarską na Muzeum Sztuki Berberskiej. Ogród był dla niego inspiracją do tworzenia kolekcji ubrań i perfum a dom oazą wśród zgiełku miasta. Yves Saint Laurent umarł 1 czerwca 2008 roku w Paryżu. Jego prochy zostały rozrzucone w ukochanym Ogrodzie Majorelle. W 2010 roku ulica przy ogrodzie została nazwana jego imieniem a w 2011 roku Ogród Majorelle został przekazany fundacji imienia Yves Saint Laurent i Pierre Berger.

Jeśli jeszcze nie widzieliście Ogrodu Majorelle, zapraszam Was teraz na wirtualny spacer po nim a w przyszłości na wycieczkę do Marrakeszu i zobaczenie go na własne oczy.

PS.

  1. Więcej o ogrodzie przeczytacie na stronie www.jardinmajorelle.com (ang i fr)

  2. Jeśli chcecie zobaczyć kilka obrazów Jacques’a Majorelle, kliknijcie tutaj.

  3. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć Marrakeszu i placu Jemaa el Fna na naszych stonach www.

Miłego oglądania

Agata

Bab Africa Travel
www.babafrica.com

bab-africa@hotmail.com

+212 648 793 720

Reklamy