Garden Jnane Sbil, Morocco

Ogród Jnane Sbil znajduje się w Fezie, pomiędzy historycznymi dzielnicami Fez-el-Bali (Medyna, VIII w n.e.) a Fez-el-Jdid („Nowy Fez”, założony przez dynastię Merynidów na zachód od medyny w wieku XIII n.e). Pierwotnie nosił nazwę Boujloud (czyt. bużlud), która wzięła się od XI – wiecznej fortecy, zbudowanej przez dynastię Almorawidów (obecnie nazwę Boujloud nosi „Nebieska Brama”, prowadząca na medynę).

Ogród Jnane Sbil został zbudowany w XVIII w przez sułtana z dynastii Alauitów, Moulay Abdellah’a na powierzchni 7 ha. W XIX wieku był ogrodem sułtańskim, otoczonym przez potężne mury a w roku 1917, za protektoratu francuskiego, został udostępniony zwykłym ludziom.

Ogród posiada wspaniałe okazy roślin, takie jak gigantyczne bambusy, wielkie pinie, kolekcje kaktusów, ziół jadalnych, palm itp. Na osi wejścia głównego zbudowano system fontann i klombów, które prowadzą do sztucznego jeziora z wyspą palmową i widokiem na fortecę, leżącą na jego przeciwległym brzegu i pięknie odbijającą się w wodzie. Duże wrażenie robi również aleja palmowa, przebiegająca ze wsch na zach, prostopadle do wejścia.

Ogród Jnane Sbil, nazywany zielonymi płucami Medyny, jest tłumnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Można tu znaleźć wytchnienie w cieniu drzew, wsłuchać się w szemrzącą wodę oraz świergot ptaków. I oczywiście nacieszyć oczy wspaniałą przyrodą, zmieniającą się pod wpływem pór roku. Jest to na pewno ciekawe miejsce na mapie Fezu. Serdecznie zapraszamy! W ramach całodniowego zwiedzania Fezu!

Miłego oglądania

Agata

Bab Africa Travel
www.babafrica.com

bab-africa@hotmail.com

+212 648 793 720

Reklamy